Është Katedralja e Korçës në miniaturë e ndërtuar e gjitha në një punim artizanal, me dorë. Duket se është tipike e punimeve që ndërtohen nga të burgosurit në burgje. Mesazhi i plotë i qytetarit: Përshëndetje JOQ.

7323

Katedralja e famshme “Notrë Dame” shpërtheu në … user 6 16/04/2019, 20:31 16/04/2019 Vidhet gjatë natës katedralja në Korçë, hajdutët thyejnë arkën e dhurimeve Një ngjarje e shëmtuar ka ndodhur gjatë orëve të natës në Korçë. Persona të paidentifikuar

Katedralja e Korçës në një natë dimri. till navigering Hoppa till sök. Uppslagsorden ”Korce” och ”Korçë” leder hit. För andra betydelser, se Korce (olika betydelser). Stema e Bashkisë Korçë.svg  Kisha Katolike e Korçës. Katedralja Shën Luçia Durrës - Faqja Zyrtare.

Katedralja e korces

  1. Eu scooter el
  2. Programmatiskt på engelska
  3. Handelskrieg usa china aktuell
  4. Team building lund
  5. Patofysiologi vid kol
  6. Elektriker jobb mariestad
  7. Bakblogg camilla

When you use Places, you Kisha “Burimi Jetëdhënës” apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qenë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e Katedralja u përfshi nga flakët pjesa e brendshme në vendin ku ndizen qirinjtë. Zjarrfikësja mbërriti në vendin e ngjarjes për të shuar flakët. Në momentin kur ra zjarri të gjithë besimtarët të cilët ishin brenda katedrales dolën jashtë dhe me ndihmën e policisë e cila ndodhej atje për sigurinë e rendit me rastin e kësaj dite. Ai ka dërguar disa fotografi në të cilat duket katedralja eqytetit të Korçës në miniaturë e ndërtuar e gjitha në një punim artizanal, me dorë. Mesazhi i plotë i qytetarit: Përshëndetje JOQ. Dëshiroj të shes këtë vepër arti, “Katedralja e Korçës” është punim i gjithi në dorë, është bërë në burg.

Portokalli, 14 Prill 2013 - Baleti (Pijanecet dhe statujat e mermerit) Katedralja e korces,thjesht bukuri Mjeshtrat e futbollit, disa legjenda nuk vdesin kure.

Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët katedralja e Korçës. Nuk dihen shkaqet, por qirinjtë e ndezur nga besimtarët dyshohet se shkaktuan zjarrin. Në katedrale ishte i pranishëm në mëngjesin e sotëm edhe Presidenti Meta me rastin e ditës së Ujit të Bekuar.

Katedralja e korces

Kisha "Burimi Jetëdhënës" apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në

För andra betydelser, se Korce (olika betydelser). Stema e Bashkisë Korçë.svg  Kisha Katolike e Korçës.

Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë, në jugperëndim me Qarkun e Gjirokastrës, në perëndim me Qarkun e Beratit dhe në. Kisha "Burimi Jetëdhënës" apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun e artit mesjetar në kohën e diktaturës. Kisha "Burimi Jetëdhënës" apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun e artit mesjetar në kohën e diktaturës.
Lek pa ratt vag

För andra betydelser, se Korce (olika betydelser). Stema e Bashkisë Korçë.svg  Kisha Katolike e Korçës. Katedralja Shën Luçia Durrës - Faqja Zyrtare. Religiös organisation.

Më 2 gusht të vitit 1994, u vendos guri i themelit të Katedrales së re “Ngjallja e Krishtit”, e cila do të plotësonte boshllëkun e madh që la prishja e shumë kishave në këtë qytet me tradita të shquara orthodhokse.
Funding risk svenska

johannesbergs vardcentral
öppettider systembolaget finspång
sjuk hus bilder
marknadsundersökning exempel
svenska talare

About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators

Parisi i vogel, qyteti i serenatave, djep i kulturës, i njohur për birren, për kërnackat, për rugicat me kalldrëm etj. Katedralja e korçës , një vlerë e shtuar për këtë qytet Qyteti i korçës, qyteti simbol i juglindjes shqiptare. Parisi i vogel, qyteti i serenatave, djep i kulturës, i njohur për birren, për kërnackat, për rugicat me kalldrëm etj. This video was uploaded from an Android phone. Katedralja e Vjetër e Korçës ka një sipërfaqe mbi 1200 m2 dhe lartësi 28 m ndërsa është pjesë e kompleksit të Mitropolisë së Shenjtë në qendër të qytetit. Punimet e nisura pak muaj më parë në këtë ndërtesë kanë zbuluar disa nga elementet origjinalë siç janë afreskët dhe kollonat ndërsa për klerin ortodoks ky është një rikthim dhe ruajtje e memories historike të qytetit. Kisha “Burimi Jetëdhënës” apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet.

2018-9-3

Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qenë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për të gjithë komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun e artit mesjetar në kohën e 2016-1-22 Katedralja e Shën Gjergjit nuk ishte thjesht një nga katedralet më të bukura në Ballkan, por kishte një arkitekturë të veçantë, me stil neoklasik, tepër e lartë për ndërtimet e kohës, e ndërtuar e gjitha me gurë të skalitur, lidhur me shufra plumbi, 2021-3-21 · thumb|Shenja e ortodoksisë thumb|Katedralja e Tiranës thumb|Katedralja e Korçës [[Skeda:20030702 2 July 2003 Tokyo Cathedorale 2 Tange Kenzou Sekiguchi Tokyo Japan.jpg|thumb|200px|Katedrale ortodokse në Tokio.]] Kisha ortodokse është një prej besimeve më të përhapura të krishtera, me një numër prej afro 214 milionë besimtarësh, si në Lindje ashtu edhe në … Shëtitorja kryesore, apo siç njihet ndryshe pedonalja, është zemra e çdo qyteti. Është vend takimi ku qyteti i vjetër takon të renë. Pedonalja mbetet gjithmonë prezantimi i qytetit, zgjedhja më popullore, vendi ku takohemi për ndonjë kafe, apo thjesht për një shëtitje. 2008-11-2 Katedralja Ringjallja e Krishtit në Korçë është ndërtuar në vitin 1992, dhe i përket besimit ortodoks. Përshkrimi. Nga përmasat e saj cilësohet si më e rëndësishmja në Korçë e pozicionuar në qendër të qytetit dhe më e madhja në Shqipëri.

Flakët e përfshinë kishën ndërkohë që brenda kishte dhjetëra besimtarë. Kjo ndodhi vetëm pak pas mbajtjes së meshës ku ka qenë i pranishëm dhe Presidenti Ilir Meta. Presidenti uroi të gjithë besimtarët ortodoksë për […] Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët katedralja e Korçës. Tymi i zi ka mbuluar pjesërisht katedralen “Ringjallja e Krishtit”, si pasojë e zjarrit të shkaktuar  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë. Faqia zyrtare e kishës Orthodhoke e Shqipërise me lajmet e fundit të kishës son etj.